Tuition & Rates

MONTHLY MEMBERSHIP - PRIVATE LESSONS

Keep your day and time reserved every week with our most popular enrollment option!

Our school tuition is based on 48 lessons per year, divided into 12 equal monthly payments of $120 for half hour lessons, or $230 for hour lessons.

The four weeks not included in tuition are:

  • Thanksgiving week
  • Christmas week
  • Spring Break week (LISD calendar)
  • 4th of July week

Some months will have five lessons, some will have four, and some will have three, but the monthly tuition stays the same year-round, keeping accounting simple for everybody. NO CONTRACTS REQUIRED! Enroll for only as many months as you like. We offer a 5% discount for families with multiple lessons.


One-Time Sign Up Fee

There's a $39 one-time signup fee per student, or $49 per family. (Includes a music book and school T-shirt! Shirts are currently still being printed, but you'll get one the moment they're off the presses, which should be around mid-January 2019.)

To enroll and keep your weekly time reserved just for you, email the office or call us at 512-915-9800. A credit card on file is required for monthly invoicing.

Student and teacher goofing off

SINGLE PRIVATE LESSON RATES

Student and teacher

Not ready to commit to a specific time every week? You can book single lessons through our website at $32 per half hour for any instrument or teacher. This option's great for trying new teachers or instruments, or for those with schedules that change frequently, since you can search for open spots in real-time, and book them instantly!

There's no minimum number of lessons or registration fee to book music lessons online - however, there's also no guarantee that your same time or teacher will still be available when you return to book more. There's also no family discount when booking single lessons online!

** If it's important to you to keep the same day, time, and teacher every week, then monthly enrollment is the way to go!


No matter how you book, you can log in online to reschedule your own private lessons as often as needed, as long as it's at least 24 hours in advance.

Save Money With the Monthly Plan!

If you’re taking hour lessons, or more than one lesson per week (either one student or multiple family members), you’ll save money by switching to the monthly invoicing plan!